Systemy klimatyzacji to najlepszy sposób by poradzić sobie z uciążliwym gorącem w miejscu zamieszkania i pracy.

Będą sprawnie schładzać powietrze, rozprowadzając je wewnątrz wszystkich pomieszczeń. By klimatyzacja działała sprawnie i przez długi czas, należy odpowiednio o nią zadbać oraz regularnie przeprowadzać jej serwisowanie. Najważniejsze jest zadbanie o czystość wewnątrz układu, usuwanie skupisk brudu i pleśni, które mogłyby stanowić zagrożenie dla osób przebywających wewnątrz budynku. W naszym krótkim wprowadzeniu skupiamy się na czyszczeniu klimatyzacji domowej – podpowiadamy jak zadbać o stan całego układu, jak również jego poszczególnych części.

Środki chemiczne do klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacyjne są bezpieczne w użytkowaniu, o ile odpowiednio zadbamy o ich czystość. W zaniedbanych systemach klimatyzacji mogą gromadzić się bakterie, zarodniki grzybów, zanieczyszczenia organiczne. Wraz z powietrzem będą rozprowadzane wewnątrz pomieszczeń i będą trafiać do płuc przebywających w nich osób. By zapobiec tym sytuacjom warto stosować m.in. specjalne środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji klimatyzatorów. Nie należy stosować rozpuszczalników, środków nabłyszczających, ani innych silnych substancji lotnych. Zabrudzenia, które osadzają się przy wylotach i wlotach można usunąć ręcznie, korzystając z gąbki, szmatki i wody z płynem.

Czyszczenie filtra w systemie klimatyzacji

Kluczowym elementem w budowie klimatyzacji jest filtr. To na jego powierzchni osadzają się zabrudzenia krążące w powietrzu. By filtr działał sprawnie i zapewniał bezpieczne odseparowanie pyłków od powietrza, warto regularnie go czyścić. W przypadku filtrów elektrostatycznych przeznaczonych do wielokrotnego użycia, można oczyścić je korzystając z odkurzacza oraz ciepłej wody. Można wykorzystać w tym celu środki bakteriobójcze. Zadanie to jest o tyle łatwe, że wiele nowoczesnych systemów klimatyzacji posiada wbudowany sygnalizator stanu filtra. Warto kontrolować stan filtra co 3 tygodnie.

Ważnym miejscem jest też taca na skropliny, którą należy regularnie spłukiwać gorącą wodą z środkiem bakteriobójczym. Tworzy ona środowisko szczególnie sprzyjające rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Warto pomyśleć nad zastosowaniem kostek bakteriobójczych, które po umieszczeniu na tacce będą eliminować szkodliwe drobnoustroje.

Samodzielne czyszczenie skraplacza i parownika

W czystości należy utrzymać także dwa inne elementy systemu klimatyzacji – skraplacz oraz parownik. Ten pierwszy jest narażony na kontakty z licznymi zanieczyszczeniami wsysanymi wraz z powietrzem. Pod ich wpływem wydajność skraplacza maleje, wzrasta natomiast poziom hałasu jaki emituje. Wynika to z faktu, że zanieczyszczony skraplacz powoduje nadmierne obciążenie pracy sprężarki. By temu zapobiec należy spryskiwać urządzenie specjalnymi środkami czyszczącymi.

Parownik jest jednostką wewnętrzną, pobierającą i schładzającą ciepło z powietrza. W trakcie jego czyszczenia należy stosować delikatne środki czyszczące, które zniszczą drobnoustroje, jednak nie będą podrażniać płuc osób korzystających z dobrodziejstw klimatyzacji. Czyszczenie należy przeprowadzić od góry ku dołowi, pozwalając środkom chemicznym zniszczyć wszystkie napotkane po drodze drobnoustroje.