System klimatyzacji może ułatwić życie w wielu miejscach i budynkach – domach, biurach, zakładach pracy, obiektach komercyjnych. Będzie schładzać powietrze w okresie letnim oraz ogrzewać je zimą. Dodatkowym zadaniem klimatyzacji jest aktywne filtrowanie powietrza, wychwytywanie zanieczyszczeń i ich usuwanie. By klimatyzacja działała sprawnie, bezpiecznie i przez długi czas, należy regularnie przeprowadzać jej przeglądy. W naszym krótkim wprowadzeniu przybliżamy ten temat – wskazujemy na zalecaną częstotliwość dokonywania przeglądów oraz najlepszy moment na oczyszczenie klimatyzacji.

Klimatyzacja domowa i biurowa – jak często dokonywać przeglądu

Specjaliści od klimatyzacji zalecają, by dokonywać przynajmniej raz w roku jej przeglądu, a w przypadku systemów mocno eksploatowanych i rozbudowanych – nawet dwukrotnie. Dotyczy to między innymi klimatyzacji biurowej, klimatyzacji przemysłowej oraz systemów obsługujących duże obiekty komercyjne (np. galerie handlowe, obiekty turystyczne). Szczególne znaczenie ma dokonywanie przeglądu, gdy w danym budynku panują określone warunki środowiskowe – zwiększony poziom zanieczyszczeń, pyłków, substancji lotnych.

Ponadto należy dokonać przeglądu zawsze, gdy sposób działania klimatyzacji odbiega od normy i budzi nasze wątpliwości. Szczególną uwagę powinny zwrócić dziwne odgłosy wydobywające się z wnętrza układu oraz nieprzyjemne zapachy. Te ostatnie mogą świadczyć o powstających skupiskach brudu i drobnoustrojów, które zagrażają nie tylko poprawnemu działaniu całego układu, ale również bezpieczeństwu i zdrowiu osób przebywających wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń.

Kiedy należy przeprowadzać serwisowanie klimatyzacji?

Najlepszym momentem na wykonanie przeglądu klimatyzacji jest okres wiosenny. Wynika to oczywiście z faktu, że klimatyzacja jest najintensywniej eksploatowana latem, dlatego warto przygotować się do sezonu i zamówić profesjonalny przegląd i serwis klimatyzacji. Będziemy mieli pewność, że działa sprawnie, komfortowo chłodzi pomieszczenia i nie stanowi przy tym żadnego zagrożenia. Jeśli przeglądu dokonujemy dwukrotnie w ciągu roku – warto zachować pomiędzy nimi odstęp czasowy około 6 miesięcy.

Przegląd i serwis klimatyzacji – zakres zalecanych prac

By klimatyzacja działała wydajnie przez długi okres czasu, warto powierzyć wykonywanie przeglądu i serwisowania wykwalifikowanym specjalistom. Ich zadaniem będzie oczyszczenie filtrów powietrza lub ich wymiana na nowe, kompatybilne z naszym układem klimatyzacji. Sprawdzą też obecność czynnika chłodniczego, wykryją potencjalne braki oraz uzupełnią jego ilość. Ważnym etapem jest też czyszczenie skraplacza i parownika, dwóch istotnych elementów odpowiadających za wykorzystanie czynnika chłodniczego. Serwisanci usuną z ich powierzchni osady oraz zabezpieczą na przyszłość przed osadzaniem się brudu.

Kontroli podlegają także kondensatory, wentylatory, elektryka i automatyka całego układu. Warto przy tym podkreślić, że zakres wykonywanych prac będzie się różnił w zależności od typu i konstrukcji klimatyzacji, jej rozmiaru, zastosowanych urządzeń, sposobu sterowania oraz modelu i producenta poszczególnych urządzeń. Zapoznaj się z ofertą serwisu klimatyzacji w Piotrkowie Trybunalskim