Klimatyzacja – od czego zależy cena montażu

Klimatyzacja zyskuje na popularności – nie tylko jako system sprawnie chłodzący powietrze w okresie letnim, ale również jako wsparcie ogrzewania na czas zimy. Tym bardziej, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje – odzysku ciepła, filtry uszlachetniające jakość powietrza oraz inne atrakcyjne rozwiązania. Kluczowym kryterium w czasie rozważania inwestycji jest oczywiście jej opłacalność, która bezpośrednio wiąże się z ceną wykonania montażu. W naszym artykule skupiamy się na tym zagadnieniu wskazując jak wysokich opłat mogą spodziewać się inwestorzy stawiający na klimatyzację oraz od czego będzie zależeć ostateczna cena usługi montażu.

Profesjonalna wycena montażu klimatyzacji

Usługa montażu jest często realizowana przez tę samą firmę, która podjęła się zaprojektowania systemu. W takim wypadku możemy spodziewać się atrakcyjnego pakietu obejmującego również serwis i wykonywanie napraw klimatyzacji. Wycena uzyskana od instalatora to kluczowy wyznacznik, na podstawie którego powinniśmy podjąć decyzję o realizacji inwestycji. Oczywiście najlepszych stawek możemy się spodziewać od kontrahentów lokalnych, dla których dojazd do miejsca wykonania montażu nie będzie problematyczny ani czasochłonny.

Montaż klimatyzacji – i jego najważniejsze składowe

Specyfika miejsca wykonania montażu to pierwszy ważny wyznacznik. Jeśli do jego przeprowadzenia konieczne będzie wykorzystanie dodatkowych, specjalistycznych narzędzi, wykonanie rusztowania lub zastosowanie podnośnika, wówczas cena montażu od razu rośnie. Na wysokość ceny wpływa też konieczność ingerencji w strukturę ściany lub też zastosowania elementów maskujących. Dodatkowe opłaty mogą też wiązać się z integracją klimatyzacji z systemem wentylacji.

Koszty montażu zależą też od ilości potrzebnych do użycia elementów montażowych, elementów instalacji elektrycznej oraz długości całego systemu. Im większa będzie odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a tą ulokowaną wewnątrz, tym bardziej wzrosną koszty montażu. Jeśli przekracza ona długość 10 metrów, koszt montażu może wynosić nawet 2-3 tys. zł. lub więcej.

Cena montażu klimatyzacji w wersji multisplit

Najwyższych opłat za usługę montażu mogą spodziewać się inwestorzy wybierający klimatyzację w wariancie multisplit. Im więcej jednostek zewnętrznych będzie składać się na dany układ, tym większe będą generować koszty. Każda jednostka zewnętrzna wymaga przeprowadzenia osobnego montażu, a tym samym ostateczna cena może być nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku wariantów monoblok.

Na koniec warto wspomnieć o różnicach wynikających z dostępu usług w regionie, w którym montaż będzie dokonywany. Wbrew pozorom ostateczna cena (dla wariantów podstawowych, monoblok) może różnić się nawet o 300-500 zł. Pod tym względem najwyższych opłat mogą spodziewać się mieszkańcy mazowieckiego, najniższych zaś – świętokrzyskiego, opolskiego, lubelskiego, lubuskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.