Wybór typu pompy ciepła ma olbrzymi wpływ na spodziewaną skuteczność powstającej instalacji. Zależy jednak w dużym stopniu od możliwości jaki oferuje dany lokal oraz działka, na której obszarze zlokalizowany jest budynek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyboru pompy ciepła przeznaczonej do zasilania mieszkania. Jej moc oraz inne parametry powinny zostać dopasowane do metrażu oraz innych szczegółowych wymogów.
Dobór pompy ciepła do mieszkania – krok po kroku
Moc pompy to pierwszy istotny parametr, nad którym należy się pochylić w czasie planowania inwestycji. Jego wartość zależy od czterech kluczowych czynników: zapotrzebowania mieszkania na ciepło, powierzchni lokalu, ilości zamieszkujących go osób oraz specyfiki pogodowej danej okolicy. W przypadku mieszkań w blokach, zapotrzebowanie na ciepło mieści się zazwyczaj w przedziale:
- 60-80 W / M2 – dla budynków dobrze izolowanych,
- 100-120 W / M2 – dla budynków słabo izolowanych,
- 150-200 W / M2 – dla budynków nieocieplonych lub niemodernizowanych.
Większość bloków, w obrębie których montuje się pompy ciepła, dysponuje dość solidną izolacją. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku mieszkań ulokowanych w kamienicach. Określając zapotrzebowanie warto więc zdać się na fachową pomoc projektantów, gotowych nie tylko szczegółowo określić nasze zapotrzebowanie, ale również skalibrować cały system pompy ciepła pod tym kątem.
Działanie pompy ciepła do mieszkania
Do mieszkań najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła powietrzna, choć niekiedy wykorzystuje się także warianty gruntowe. Pobierana w ten sposób energia jest transportowana do wnętrza lokalu, gdzie zostaje zużyta na potrzeby jego ogrzania. Warto podkreślić, że wykorzystana do zasilania pompy ciepła energia elektryczna jest wielokrotnie mniejsza niż ilość uzyskiwanej w ten sposób energii cieplnej. To czyni całą inwestycję opłacalną.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od warunków na danym obszarze. Stworzenie systemu eksploatującego energię gruntową jest o wiele większą i bardziej wymagającą inwestycją, nie wszędzie możliwą do zrealizowania.
Pompa ciepła monoblok czy split?
Dwa główne typy pomp ciepła – monoblok i split – różnią się konstrukcją, sposobem działania, wydajnością oraz szczegółowym przeznaczeniem. Warianty monoblok posiadają część centralną umieszczaną na elewacji budynku. Są łatwe do wykonania i montażu, mniej podatne na awarie oraz skuteczne, niezależnie od długości całej instalacji. Warianty split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, są trudniejsze do wykonania i montażu oraz wymagają częstszego wykonywania przeglądów.
Wybór pompy ciepła do mieszkania jest szczególnie ważny, jeśli będzie ona jednostką zasilającą więcej niż jeden lokal. W takim wypadku warto zdać się na pomoc fachowca, gotowego rzetelnie przeprowadzić wszelkie wyliczenia, stworzyć profesjonalny projekt oraz przedstawić wycenę całej inwestycji, na podstawie której zarządca lub właściciel budynku będzie mógł podjąć ostateczną decyzję.